Noc s Andersenem 2015

29. 3. 2015

Dne 27. 3. 2015 se uskutečnila v půdní vestavbě Obecní knihovny Mydlovary již popáté Noc s Andersenem. Letošní byla věnována českému spisovateli, novináři, politikovi a scénáristovi Janu Drdovi, který se narodil před sto lety, dne 4. 4. 1915. Letos byl již 15. ročník této akce na podporu dětského čtenářství. V úvodu knihovnice Marie Ciglbauerová jmenovitě přivítala všechny přítomné děti, přišlo jich 19, a také maminky, Janu Irovou, Jaroslavu Lískovcovou a Markétu Strnadovou. Potom zazvonila na kouzelný pohádkový zvoneček a Noc s Andersenem mohla začít. Děti byly seznámeny s programem, rozděleným na dvě části. V první části probíhala Noc s Andersenem a ve druhé části bylo vyhlašování výsledků Čtenářské olympiády, jež probíhala v Obecní knihovně Mydlovary od září 2014. Zpočátku chodily děti jednotlivě po knihovně, hledaly písmenka a názvy pohádek. Z písmen sestavily jméno Jan Drda. Ostatní děti, které zrovna nehledaly, hádaly hádanky od Jana Drdy, které jim dávala Jana Irová.Knihovnice potom vyprávěla o životě a díle Jana Drdy. Děti vybraly správné názvy Drdových pohádek, ostatní názvy pohádek byly od Hanse Christiana Andersena, který má letos také výročí narození, prohlédly si knihu České pohádky. Pohádek je v ní celkem 12. Dále si poslechly píseň Pohádky české a z textu písně měly poznat názvy Drdových pohádek. Děti si vyslechly povídání o knize Hastrmani, pak měl každý nakreslit vodníka. Nakonec luštily tajenky s názvy dvou pohádek Jana Drdy a měly najít ve větách skrytá jména známých spisovatelů. Byli tam ukryti Drda, Lada, Čapek, Sekora, Erben, Němcová a Andersen. Následovala přestávka, kdy se děti občerstvily teplým čajem a snědly koláčky upečené zlivskou pekárnou. Všem moc chutnaly. Po ní přišla druhá část a v ní vyhlašování výsledků Čtenářské olympiády. Této slavnosti se zúčastnil i sám český král Přemysl Otakar II. Před 750 lety založil město České Budějovice. Převlekl se za něho starosta obce Petr Ciglbauer. Dětem se představil, něco o sobě pověděl a zazpíval o sobě píseň, posadil se na trůn. V úvodu promluvila Jana Irová, všem sdělila, kolik dětí se do olympiády přihlásilo, do kolika kategorií podle věku byly rozděleny, jak se počítaly body, atd. Král pasoval nejprve neolympioniky na mydlovarské čtenáře a potom olympioniky na olympijské mydlovarské superčtenáře, tak, jak je postupně vyhlašovala knihovnice podle kategorií a umístění. Jana Irová předávala dárky a medaile. Děti poklekly před krále, ten je pasoval a pak byly s ním vyfotografovány. Po tomto slavnostním aktu se král s dětmi rozloučil, vyzval je, aby i nadále rády navštěvovaly mydlovarskou knihovnu. Následovaly pro děti hry. Hrál se Kufr, skládaly se puzzle a bylo i volné kreslení.Na závěr byla dětem promítnuta pohádka Nejkrásnější hádanka od Jana Drdy a režírovaná Zdeňkem Troškou. Noc s Andersenem byla ukončena ve 23,00 hod.

Fotogalerie zde.